Proces wytwarzania książki

Książka to element życia codziennego dużej liczby ludzi. Aktualnie coraz częściej tradycyjna książka wypierana jest przez innowacyjne narzędzia. Narodziła się także książka w wersji elektronicznej, która do jakiegoś stopnia zastąpiła już jej tradycyjną, drukowaną postać. Skala tego procesu nie jest jednak tak szeroka, jak myślą niektóre osoby. Również na chwilę obecną jest wiele osób, dla których niezastąpioną wartość prezentuje książka papierowa, będącym namacalnym nośnikiem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak złożonym procesem jest stworzenie tradycyjnej książki.
przeglądanie książki
Autor: foam
Źródło: http://www.flickr.com
W wytwarzanie to zaangażowanych jest wiele osób, które są specjalistami w swojej dziedzinie. Ich wiedza i doświadczenie przydaje się do tego, by każdy etap procesu wytwarzania mógł przebiegać szybko i prawidłowo. W Polsce, jak można się spodziewać, największe ośrodki produkcji książki to duże miasta, jak na przykład Warszawa czy Wrocław. To w nich wytwarzanie książek odbywa się na najwyższym poziomie, a ilość produktów jest zazwyczaj największa.

książki na półkach
Autor: Oliver Tacke
Źródło: http://www.flickr.com
Od pliku cyfrowego do oprawy

Aktualnie proces produkcji książki przebiega odrobinę odmiennie niż dawniej. Dzisiejszy stan rzeczy występuje w dużym stopniu ze względu na stworzenie i upowszechnienie się innowacyjnych technologii. Z tego powodu przykładowo forma, z jakiej drukowana jest książka, ma postać cyfrową. W drukarni wykonuje się wydruki na wielkich arkuszach, które w późniejszym czasie są przycinane z użyciem specjalnego urządzenia i składane w odpowiednie strony. Im większa liczba kolorów potrzebnych jest do wydrukowania stron, tym większa jest cena produkcji. Następnie klei się blok książki i wytwarza okładkę, czym zajmuje się introligator (więcej informacji tutaj: http://drukarniakid.pl/pl/oferta/).Ratunek dla starych książek

Książka, analogicznie jak sporo innych towarów, po konkretnym okresie wykorzystywania zużywa się. Oczywiste jest za to, że zużyta w dużym stopniu książka to taka, której nikt nie będzie już chciał używać. Dlatego opracowano dużo różnych procesów, które pozwalają na wydłużenie „życia” produktu. Jednym z tego typu metod jest dodatkowe oprawianie książki; sposób ten często wykorzystuje się także do roczników czasopism. Zakładem, w którym dokonuje się tego rodzaju procesów, jest introligatornia (więcej: www.drukarniakid.pl/pl/strona/37/Ogloszenia).