Buduj rozsądnie

Dużo z nas mierzy się z tematem budowania swojego domu. Jedni zlecają całość wyspecjalizowanym firmom, inni sami biorą się za układanie cegieł. Jeszcze inni szukają pomocy w internecie. Projektoskop to głównie profesjonalna wyszukiwarka, w której można znaleźć różnorodne projekty domów.

Są tu gotowe projekty domów wykonane przez fachowe firmy projektowe. Baza obejmuje przykładowo projekt domu parterowego, projekty małych domów jednorodzinnych czy nowoczesne projekty domów.
Każdy, szukający pomysłu na swój wyśniony projekt domu, znajdzie coś dla siebie. Są jednak pewne rzeczy, które dotyczą każdego i nie zależą od stopnia zaangażowania we własną budowę.

Warunki cieplne domu to przede wszystkim interes tego kto będzie w nim żył a nie ekipy budowlanej, ich interesują jak najniższe koszty postawienia budynku, tymczasem ocieplenie o którym piszemy to tylko kilka procent całkowitych kosztów. A kiedy zrozumiemy, że ocieplenie budynków to jeden z najistotniejszych tematów decydujących o przyszłym komforcie mieszkania, chętnie skupimy się na tym elemencie inwestycji. Tak naprawdę nie ważne jest to czy paszport energetyczny będzie koniecznym elementem przy odbiorze budynku. Ważne, żebyśmy my czuli się w nim zdecydowanie komfortowo. Z pewnością temperatura, którą będziemy odczuwać we wnętrzu będzie miała dla nas, jako mieszkańców, kluczowe znaczenie.

Budowniczowie zwracają szczególną wagę na tzw. współczynnik przenikania ciepła, który oznaczany dla przegród budowlanych, umożliwiający obliczanie ciepła przenikającego przez przegrodę, a także zestawienie własności cieplnych wielu materiałów. Co z tego, kiedy to cząstkowe spojrzenie nie potrafi objąć szerzej problemu jakim jest komfort cieplny. Nic nie da super-pustak o właściwościach lepszych od metra styropianu, kiedy wiązanie murarskie umożliwiają swobodny przepływ zimna (fachowo powinno mówić się przepływ ciepła, ale trudno użyć tego sformułowania w stosunku do prawdziwego, przenikającego zimna). Dlatego oprócz samych materiałów i ścian ważne jest ocieplanie wszystkich elementów. Decydujemy się więc o na zakup energooszczędnych drzwi i okien, fachowe i nowoczesne ocieplanie stropów.

W właściwie zabezpieczonym przed zewnętrznymi czynnikami wnętrzu możemy zadbać o dalsze podniesienie komfortu przebywania w nim. Miłe w używaniu z pewnością jest ogrzewanie podłogowe. Pozbywamy się kaloryferów i równocześnie zapewniamy sobie ciepło tam, gdzie go najbardziej potrzebujemy – czyli od ziemi. Brak kaloryferów docenią wszyscy, którzy projektują nowoczesne pomieszczenia. Modna sypialnia nie zniesie w swoim wnętrzu żeberkowanego stwora. Również niektóre kwiaty, czy meble nie mogą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie żeberek. Ogrzewanie podłogowe redukuje nam te wszystkie problemy. Trzeba dać sobie również spokój z przesądami o niemożliwości zastosowania parkietu czy dywanów, przy takim ogrzewaniu. Takie przegrody jedynie nieco zwalniają przepływ ciepła, ale z pewnością nie przeszkadzają w ogrzaniu domu. Mit o „rozchodzącym" się parkiecie również znika, kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym praktycznie nie przekracza 40 stopni.

W takim wnętrzu przydadzą się naprawdę śliczne mebelki. Dużo bieżąco jest ich producentów w Polsce i czy to będą meble Black Red White czy z IKEA, nie ma znaczenia. Ważne, żeby zwrócić uwagę na konkretny model i jakość jego wykonania.