Jak zaczynający karierę pisarze wydać mogą swoje książki, jakie możliwości będą dla nich najodpowiedniejsze.

Każdy rozpoczynający karierę pisarz w pewnym momencie zaczyna się zastanawiać, w jaki sposób wydać może pierwszą książkę. Oczywiście rozważania takie mają sens dopiero w takim przypadku, jak ta książka będzie już napisana i na tyle skorygowana, że nadawać się będzie do drukowania. To akurat ma bardzo duże znaczenie, bo próba wypuszczenia na rynek, co będzie zawierać błędy albo nie jest skończone zwyczajnie się skończy porażką.


Z tego też powodu przede wszystkim należy się skupić na tym, żeby nowe dzieło było odpowiednio dopracowane, przygotować wszystko w odpowiednim pliku
publikacja
Autor: jessica mullen
Źródło: http://www.flickr.com
elektronicznym i dopiero potem myśleć można, gdzie wydać książkę, aby zdobyć sławę. Możliwości będzie tutaj kilka, każda z nich mieć będzie jakieś wady i zalety. Wielu początkujących pisarzy bardzo sobie ceni współpracę z dużymi wydawnictwami. Jeżeli się uda swoją książką jakieś zainteresować z nich i podpisać odpowiednią umowę, to takie wydawnictwo samo sfinansuje produkcję książki i jej promocję, w zamian za ustaloną część dochodów z dystrybucji.

Jednak podpisanie umowy nie jest łatwe, dlatego też wielu pisarzy decyduje się na nawiązanie współpracy z jakimiś mniejszymi wydawnictwami. Tutaj trzeba się będzie liczyć z faktem, że zapewne za pierwszym razem będzie trzeba ponieść jakieś wydatki. Jak one będą duże, to już uzależnione jest od konkretnej umowy, ale dla większości właśnie start w taki sposób jest najbardziej perspektywiczny. Małe wydawnictwa mają większą elastyczność, jeżeli będzie chodzić o możliwości takiej współpracy, a dzięki współfinansowaniu przez autora nie mają również tak dużego ryzyka.


Pisarze przeważnie płacą za koszty redakcji, okładki, korekty oraz, co najważniejsze, dostępu do kanałów dystrybucji, a przeważnie mogą również liczyć na pewną promocję. Ostatnią opcją na wydanie swojej książki jest coraz bardziej popularny self publishing. Dzięki możliwościom, które daje internet i elektroniczne książki jest to rozwiązanie mogące przynieść spory sukces, lecz również obarczone jest największym ryzykiem, z tego też powodu wymaga dobrego pomysłu i zaangażowania w jego realizowaniu.