Wybieranie prezentów dla dzieci w zróżnicowanym wieku

Współcześnie w dużej liczbie domów przyjęło się, że członkowie rodziny dają sobie prezenty przy rozmaitych okazjach. A tych okazji jest wiele, choć ich liczba i typ zależy od tego, z jaką kulturą ma się do czynienia.
Prezenty
Autor: UnknownNet Photography
Źródło: http://www.flickr.com
W kulturze europejskiej jedną z najbardziej istotnych okazji do obdarowywania się jest Boże Narodzenie. W Polsce przyjęło się też kupowanie podarunków z okazji urodzin. Generalnie przyjęte jest, że najczęściej największą liczbę upominków otrzymują najmłodsi i to oni z największym utęsknieniem oczekują na zbliżające się święta. Natomiast rodzice co pewien czas zmuszeni są wymyślać coraz to nowe przykłady prezentów, a decyzja nie zawsze jest łatwa.

Dodatkowym utrudnieniem są duże ceny niektórych zabawek, co niektórym rodzicom uniemożliwia ich zakup. Oprócz tego obecnie dawane dzieciom upominki są inne niż jeszcze jakiś czas wcześniej. I o ile prezenty dla niemowlaka (zobacz więcej) nie stanowią trudnego wymagania dla kupującego, o tyle większe dzieci sprawiają pod tym względem większe problemy.Prezenty
Autor: Trevor King
Źródło: http://www.flickr.com
Przedszkolaki

Na pewno większa część osób zgodzi się z tym, że najlepszym, a przy tym najczęstszym prezentem dawanym dzieciom są różnorodne zabawki. Zależnie od wieku i płci dziecka kupuje się lalki, maskotki, samochodziki i wiele innych. Oprócz tego można również kupić dziecku prezent bardziej praktyczny, na przykład pod choinką duża liczba dzieci znajduje nową odzież. Dobrym pomysłem mogą być także książki dziecięce, zwłaszcza te bardzo atrakcyjne i wielobarwne. Prezenty dla malucha nie muszą być jednostajne, a mogą mieć wartość edukacyjną.

Dla nastolatków

Okres nastoletni jest dla młodzieży szczególnie burzliwy. W tym czasie pojawiają się chociażby początkowe przejawy buntu przeciw rodzicom. W tym czasie rodzice zazwyczaj rezygnują z kupowania własnym pociechom ubrań w formie prezentu, gdyż można nie trafić w tak gwałtownie zmieniający się gust. W tym wieku młodzi ludzie interesują się różnymi kwestiami, warto jest dopasować upominek do zainteresowań dziecka.

Dla chłopców zazwyczaj dobrym prezentem będzie gra komputerowa. Prezenty dla nastolatka - ceneo - nierzadko są dla rodziców trudne do wybrania, lecz długi namysł najczęściej w tym pomaga.