Rozrywki będące w dzisiejszych czasach na tapecie

Zabawki to rzeczy uniwersalne, obecne w na przestrzeni wieków, dostępne w na całym świecie. Kształcą, uprzyjemniają czas, wyznaczają role społeczne, umożliwiają nam w mgnieniu oka przenieść się na przykład do krainy ulubionych bohaterów z kreskówek lub nawet stać się jednym z takich postaci. Czasy się zmienią, zabawki również, zawsze jednak działają na wyobraźnie najmłodszych. W tym artykule porozmawiamy o zabawkach dla chłopców.


Dzisiaj, niektórzy rodzice wiedzą już, że zabawki dla chłopców to przede wszystkim najnowsze gadżety, które większość rówieśników naszego dziecka ma i chwali się nimi przed kolegami. Są to telefony komórkowe, a raczej smartfony, tablety i inne nowinki technologiczne. Prawdą jest, że takie „zabawki” owszem edukują, ale też pochłaniają jakże cenny czas. Wyposażone są bowiem w arcyciekawe, ale bardzo zajmujące aplikacje i gry, które mają za zadanie zaciekawić jak najbardziej, jak najmocniej…

Dawniej, też były zabawki-gry, lecz ich zaawansowanie technologiczne (rosyjskie, czechosłowackie gierki) były niewinne i niegroźne. Nie dość, że nie zwracały uwagi idealnie doświetlonymi monitorami, nie dość, że były czarno-białe (a nie tak jak dzisiaj wręcz rażące), to dodatkowo nie oferowały multum gier. Najczęściej taki gadżet to była pojedyncza gra, czasami parę gier. Szukając najlepszego porównania, dawne gierki to był nie zawsze bezawaryjny składak, dzisiejsze gry to zaś nowoczesne rakietykosmiczne (czytaj to).

Gamepad
Autor: 55Laney69
Źródło: http://www.flickr.com
Co jednak z innymi grami, takimi, jakie rodzice pamiętają z własnego dzieciństwa: skakanie przez gumę, zabawy na trzepaku, bieganie za piłką czy gra w kapsle. Odeszły w zapomnienie, choć chłopców biegających za piłką na szczęście wciąż widać na podwórku, jest ich zdecydowanie mniej, niż kiedyś, przed erą Internetu. Otóż to, słowo klucz – Internet, to on odpowiedzialny jest za całą zmianę. Kiedyś chłopiec nie potrafił wysiedzieć w domu, bo się w nim bardzo nudził, pragnął wręcz wyjść na boisko, gdzie czekali na niego koledzy, zaś szlaban w domu to była wielkie nieszczęście.Obecnie coraz częściej dzieci trzeba nakłaniać by wyszły na dwór, bo sporo czasu przesiadują przed ekranem komputera. Jest to paradoks, ale także znak naszych czasów. Nie powinniśmy jednak zawsze się na to godzić, powinniśmy starać się zachęcać nasze dzieci do aktywności fizycznej. Nawet, gdy nie mamy dużo czasu w tygodniu, bo praca, bo codzienne obowiązki, to w weekend postarajmy się wyjść na podwórko i pograjmy z naszą pociechą, np. w piłkę - sprawdź popularne gry dla dzieci.