Wystąpienia publiczne – jakie są obecnie najistotniejsze elementy ciekawej prezentacji?

Sporo osób obawia się wystąpień publicznych oraz ocen, które są z tym przeważnie związane. Tymczasem, zaprezentowanie się szerszej publiczności nie musi być takie kłopotliwe kiedy stosuje się parę prostych zasad.

publiczna przemowa
Autor: Kennisland
Źródło: http://www.flickr.com
Współcześnie, prowadzone są nawet specjalne szkolenia, na których można nauczyć się odpowiedniej prezentacji, z tego względu o ile ma się z tym trudności, warto zastanowić się nad udziałem. Przede wszystkim, organizując wystąpienie przed szeroką publicznością, trzeba się stosownie przygotować, to znaczy spisać tekst i kilka razy przećwiczyć jego mówienie. Już samo poczucie, że zrobiło się wszystko we własnej mocy, by doskonale wypaść może mieć oddziaływanie uspokajające. Przemówienie należy przećwiczyć w obecności innych osób, przykładowo rodziny. Przełamie się w ten sposób swój strach i pewną barierę wstydu, a słuchacze będą mogli powiedzieć ewentualne błędy.Współcześnie wystąpieniom publicznym z reguły towarzyszą prezentacje multimedialne. Jest to bowiem świetny sposób na przedstawienie informacji, trafiający do odbiorców przyzwyczajonych do takiego serwowania ważnych treści. Przygotowanie prezentacji, dzięki możliwości zastosowania funkcjonalnych programów, nie jest problematyczne. Ponadto, jeśli bardzo często jest się zmuszonym do tworzenia takich prezentacji, warto pomyśleć o profesjonalnym kursie, który może się okazać naprawdę pomocny. Istotna jest też odpowiednia muzyka do prezentacji (Zobacz na Royalty free heaven). Nie może być zbyt wolna ani głośna. Powinna stanowić tło dla wyświetlanych treści.

Muzyka może stać się również elementem skupiającym uwagę słuchaczy na najważniejsze elementy wystąpienia, tym samym lepiej żeby jej wybór nie był przypadkowy. Ćwicząc wystąpienie publiczne należy też sprawdzić czy posiadany sprzęt będzie działał w miejscu, w którym ma się ono odbyć. Lepiej uniknąć technicznych trudności, które mogą stać się czynnikiem stresogennym i niepotrzebnie zdenerwować prelegenta. Na względzie należy mieć dodatkowo własny strój. Jego wybór w dużej mierze zależy od charakteru wystąpienia oraz rodzaju publiczności. Inaczej można się ubrać na wykład pośród studentów, a inaczej na prezentację przed najważniejszymi osobami w firmie.