Odrobinę melancholijnie odnośnie nowoczesnych technologii

Nowoczesne technologie zdominowały nasze życie. Często bezrefleksyjnie korzystamy z dobrodziejstw współczesnej myśli technologicznej. Tak samo instynktownie jak ongiś postępowali nasi ojcowie lub dziadkowie, wykorzystując wiedzę zawartą w domowych kajetach, zawierających tajne receptury wytwarzania zakwasu. Drobnych reperacji nauczał tata, tajemnice przyrządzania potraw zdradzały babcia czy mama. Było tak jeszcze przed 25 laty.

audiobooki - przykłady
Autor: Phillip Stewart
Źródło: http://www.flickr.com
Aktualnie nasze życie nabrało rozpędu. Z rzadka znajdujemy wolną chwilę na mozolny tok klasycznego przekazywania wiedzy. Ponieważ życie nie znosi próżni niszę po starych sposobach nauki sztuki życia wypełnił internet, poradniki książkowe oraz poradniki audiobooki (popatrz również tutaj: polecane powieści i opowiadania w formie audiobooków). W ten sposób w czasie wolnym możemy z słuchawkami w uszach poradzić sobie z zaszczepieniem drzewek albo z niedużymi naprawami domowymi, co z pewnością pozwoli sporo zaoszczędzić.

Gdy w ogrodzie a także w domu wszystko już zostało zreperowane (nowiutka altanka błyszczy razem z zielonym ogrodzeniem), możemy wygodnie ułożyć się w hamaku i odsłuchać powieści i opowiadań w formie audiobooków. Czy będą to powieści mistrzów literatury czy autorów mniej popularnych (a nawet rozpoczynających karierę „młodych wilków”) nie jest to istotne. Ważne jest to, że odpoczywamy.

Audiobooki (więcej tutaj: religia na audiobookach) wkraczają nawet w wydawało by się konserwatywne ze swojej natury dziedziny życia jak religia czy religioznawstwo. Na rynku dostępnych jest ogromnie dużo pozycji audiobooków w tym temacie. Gałąź religia audiobooki nie ogranicza się tylko do wydań Biblii, można nawet kupić polemiki teologiczne najbardziej światłych umysłów, od papieży po myślicieli świeckich - tak wybitnych jak Kołakowski, który mimo że nie wierzył w Boga snuł rozważania o religii chrześcijańskiej tak błyskotliwe, że jego twierdzenia na temat kondycji człowieka i jego więzi z Bogiem wykorzystywane są jako argumenty w dyskusjach religioznawczych czy bywają szkieletem homilii co ambitniejszych Wikarych czy Proboszczów. Ku użytkowi i radości wiernych.

I tak oto nowoczesność wkrada się w każdy zakamarek naszego życia.